Чавушоглу во Анталија се состана со високиот претставник на ЕУ Борел

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во Анталија се состана со високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија (ЕУ) Жозеп Борел

1660651
Чавушоглу во Анталија се состана со високиот претставник на ЕУ Борел

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во Анталија се состана со високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија (ЕУ) Жозеп Борел.

Министерот Чавушоглу во споделената објава на својот профил на социјалната мрежа Твитер истакна дека оствари средба со високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија (ЕУ) Жозеп Борел кој престојува во Анталија по повод Самитот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) и Дипломатскиот форум Анталија.

„Разговаравме за точките на дневниот ред во врска со односите меѓу Турција и Европската унија (ЕУ), на чело со прашањата посветени на ажурирањето на Царинската унија, миграцијата и визната либерализација.“ - напиша министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на својот профил на социјалната мрежа Твитер.Слични вести