Изјава од Бајден во врска со присуството на Турција во Авганистан

Американскиот претседател Џо Бајден, во врска со остварената средба со претседателот Ердоган на Лидерскиот самит на НАТО вчера во Брисел, го рече следното: „Имавме долги разговори. Чувствувам добри работи во врска со нашиот состанок.“

1658555
Изјава од Бајден во врска со присуството на Турција во Авганистан

Американскиот претседател Џо Бајден на едно поставено прашање во насловот Авганистан, едно од прашањата за коишто разговараа со претседателот Реџеп Тајјип Ердоган вчера во рамките на Лидерскиот самит на НАТО во главниот град на Белгија, Брисел, одговори со зборовите: „Имавме долги разговори. Чувствувам добри работи во врска со нашиот состанок.“

Бајден во рамките на Самитот меѓу Европската унија (ЕУ) и САД, во Европскиот совет во Брисел се состана со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

На влегување на состанокот, на прашањето на еден новинар „Дали на вашата вчерашна средба со претседателот Ердоган постигнавте компромис во врска со присуството на Турција во Авганистан? Дали разговаравте за ова прашање?“, американскиот претседател Џо Бајден одговари со следните зборови: „Имавме долги разговори. Чувствувам добри работи во врска со нашиот состанок.“

Бајден без да одговори на другите поставени прашања премина на средба со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.Слични вести