Претседателите Ердоган и Дуда одржаа заедничка прес конференција

Чекорите што ги презедовме во последните 19 години во одбранбената индустрија, Турција ја искачија во лигата на шампионите

1645029
Претседателите Ердоган и Дуда одржаа заедничка прес конференција

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган рече дека со чекорите што ги презедоа во последните 19 години во одбранбената индустрија, Турција ја искачија во лигата на шампионите.

Претседателот Ердоган по церемонијата на потпишувањето одржа заедничка прес-конференција со полскиот претседател Андржеј Себастијан Дуда, кој престојуваше во официјална посета на главниот град Анкара.

Ердоган, во изјавата во врска со извозот на вооруженото беспилотно летало Бајрактар ​​ТБ2 (СИХА) во Полска, рече дека со чекорите што ги презедоа во последните 19 години во одбранбената индустрија, Турција ја искачија во лигата на шампионите.

Ердоган рече: „Турција, првпат во својата историја ќе извезува вооружено беспилотно летало (СИХА) во земја-членка на НАТО и Европската унија (ЕУ). Ние сме една од најдобрите 3-4 земји во светот во беспилотни летала“.

Претседателот Ердоган најави дека наскоро турските авиони Ф-16 ќе заминат во Полска, како дел од зајакнатата мисија за воздушно полициската мисија на НАТО.

„Ние ја поздравуваме Полска и со задоволство ќе ги пречекаме авионите за поморска патрола и воени мисии што ќе ги испрати во нашата база Инџирлик, како дел од безбедносните мерки на НАТО прилагодени на Турција“, рече Ердоган.

Полскиот претседател Дуда рече: „Сигурен сум дека нашата трговска соработка ќе нè доведе до насочениот обем на трговија од 10 милијарди долари. Му се заблагодарив на претседателот Ердоган за турските пилоти што го чуваат нашето небо. Верувам дека во рамките на НАТО, ќе можеме да ги спречиме заканите кон двете земји од внатре и надвор од земјата. Турција е нашиот најсилен сојузник во овој дел на светот“.Слични вести