Чавушоглу: Време е да ги покажеме нашето единство и нашата одлучност во Палестина

Мевлут Чавушоглу на вонредниот состанок на Советот на министрите за надворешни работи на ОИС рече: „Време е да ги покажеме нашето единство и нашата одлучност во Палестина. Треба да се формира меѓународен механизам за Палестинците.“

1640230
Чавушоглу: Време е да ги покажеме нашето единство и нашата одлучност во Палестина

Советот за надворешни работи на Организацијата за исламска соработка (ОИС) одржа вонреден состанок преку видео-конференција посветен на нападите на Израел врз Палестинците.

На состанокот Турција ја претставуваше министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу кој во говорот што го одржа овде, го рече следното: „Време е да ги покажеме нашето единство и нашата одлучност во Палестина. Умметот (муслиманите) очекува лидерство од нас. Турција е спремна да го фрли секој потребен чекор. Треба да се формира меѓународен механизам за Палестинците.“

Во меѓувреме, бројот на Палестинците кои ги загубија животите во нападите на Израел врз Појасот Газа се зголеми на 181 лице меѓу кои има и 52 деца.

 Слични вести