Министерот Чавушоглу продолжува да води интензивна дипломатија

На средбата беа разгледани најновите случувања во Ерусалим и Палестина и чекорите што треба да се преземат на меѓународно поле

1639191
Министерот Чавушоглу продолжува да води интензивна дипломатија
çavuşoğlu maliki.jpg
kureysi-cavusoglu.jpg

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу оствари телефонски разговор со палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал-Малики и пакистанскиот министер за надворешни работи Шах Махмуд Куреши.

Чавушоглу оствари телефонски разговори со палестинскиот и пакистанскиот колега.

На средбата беа разгледани најновите случувања во Ерусалим и Палестина и чекорите што треба да се преземат на меѓународно поле.

Палестинските групи на отпорот во Појасот Газа на израелската полиција и даде рок да се повлече од Ал Акса и населбата Шеик Џерах во окупираниот Источен Ерусалим до 18 часот по локално време, на 10 мај во понеделник.

Откако израелската полиција не се повлече од Ал Акса и Шеик Џерах, палестинските групи на отпорот истрелаа низа ракети кон Израел.

Врз база на овие случувања, израелската армија соопшти дека започнала воена операција наречена „Чувар на ѕидовите“ во Појасот Газа.

Во досегашните израелски напади врз Газа загинаа 87 Палестинци, од кои 18 деца, а беа повредени 530 лица.Слични вести