Претседателот Ердоган на ифтарска вечера се состана со турските репрезентативци

На ифтарската вечера учествуваа спортисти кои освоија медали во бокс, мечување, гимнастика, борење, кревање тегови и таеквондо

1635655
Претседателот Ердоган на ифтарска вечера се состана со турските репрезентативци

 

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган на ифтарска вечера се состана со репрезентативците кои освоија медали на Европските и Светските првенства во 2021 година.

На ифтарската вечера во палатата Чанкаја во Анкара на која присуствуваше и министерот за млади и спорт Мехмет Мухарем Касапоглу, учествуваа следниве спортисти кои освоија медали во бокс, мечување, гимнастика, борење, кревање тегови и таеквондо:

„Бушра Ишилдар, Нисанур Ербил, Ферхат Ариџан, Елиф Чолак, Сила Каракуш, Адем Асил, Сулејман Атли, Таха Акѓул, Сулејман Карадениз, Јунус Емре Башар, Риза Кајаалп, Мурат Фират, Мухамед Фуркан Узбека, Сумеје Кентли, Берфин Алтун, Рабиа Каја, Шазије Ердоган, Мелике Ѓунал, Зелиха Агрис и Хатиџе Ќубра Илгун“.Слични вести