Министерот Чавушоглу престојува во дводневна посета на Сараево

Чавушоглу ја обиколи историската Гази Хусрев беговата џамијата и учеше молитва на турбето Гази Хусрев бег, лоцирано во дворот на џамијата

1634139
Министерот Чавушоглу престојува во дводневна посета на Сараево
cavusoglu saraybosna.jpg
cavusoglu saraybosna.jpg

 

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу престојува во официјална дводневна посета на Сараево.

Чавушоглу ги посети гробиштата Ковачи и положи цвеќе на гробот на првиот претседател на земјата, покојниот Алија Изетбеговиќ.

Чавушоглу, кој ја обиколи Башчаршија, разговараше со Решад Штрик, кој го претстави крстоносникот што го избра исламот во ТВ серијата „Дирилиш Ертугрул“, која ги сруши рекордите оценки на Турската радиотелевизиска корпорација (ТРТ) и ја води документарната програма на ТРТ „Новиот член на семејството“.

Чавушоглу ја обиколи историската Гази Хусрев беговата џамијата и учеше молитва на турбето Гази Хусрев бег, лоцирано во дворот на џамијата.

На средбата со главниот имам на џамијата Гази Хусрев бег, Менсур Малкиќ, Чавушоглу му ги пренесе поздравите на муфтијата на Словенија Неџад Грабус.

Малкиќ на средбата изјави дека тие ја одбележуваат 500-та годишнина од доаѓањето на Гази Хусрев бег во Сараево и рече дека делата што ги остави, опстојуваат до денес.

Чавушоглу присуствуваше на ифтарот организиран од министерклата за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Бисера Турковиќ.Слични вести