Претседателот Ердоган разговараше телефонски со светските лидери со кои си го честитаа Рамазан

Претседателот Ердоган разговараше телефонски со светските лидери со кои си го честитаа меѓусебно муслиманскиот месец на постот Рамазан

1622911
Претседателот Ердоган разговараше телефонски со светските лидери со кои си го честитаа Рамазан

Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган кој и муслиманскиот месец на постот Рамазан го започна со водење на интензивна дипломатија, им го честита месецот Рамазан на светските лидери со кои оствари телефонски разговори.

Претседателот Ердоган од 12 април кога започна месецот на постот досега разговараше телефонски со катарскиот емир Шејх Тамим Бин Хамад Ал Тани, саудискиот крал Салман Бин Абдулазиз Ал Сауд, ирачкиот претседател Бархам Салих, иранскиот претседател Хасан Рухани, нигерискиот претседател Махамаду Бухари и пакистанскиот премиер Имран Хан.

Во остварените телефонски разговори лидерите си го честитаа меѓусебно Рамазан и посакаат да биде аирлија, да донесе добрина за исламскиот свет и за целиот свет.

 Слични вести