Порака со сочувство од Турција до Индонезија за загинатите во земјотресот

Министерството за надворешни работи истакна со длабоко жалење е дознаено за земјотресот што се случи во Индонезија во кој според првите информации животите ги загубија 8 лица, голем број лица се повредени и е причинета материјална штета

1619223
Порака со сочувство од Турција до Индонезија за загинатите во земјотресот

Порака со сочувство од Турција до Индонезија за загинатите во земјотресот.

Во објавеното писмено соопштение од Министерството за надворешни работи се истакнува дека со длабоко жалење е дознаено за земјотресот што се случи во близина на градот Маланг во провинцијата Источна Јава во Индонезија во кој според првите информации животите ги загубија 8 лица, голем број лица се повредени и е причинета материјална штета.

Во соопштението се вели следното: „На загинатите им посакуваме милост од Аллах, го изразуваме нашето искрено сочувство до блиските на жртвите и до братскиот индонезиски народ и Владата, на повредените им посакуваме побрзо оздравување.“

Американскиот центар за геолошки истражувања (USGS) соопшти дека земјотресот во близина на градот Маланг во провинцијата Источна Јава во Индонезија беше со јачина од 6 степени според Рихтер и епицентарот се наоѓал на 44 километри од Гонгданглеги Кулон.Слични вести