Алтун: „Цехот за одговорноста за масакрот во Хоџали ќе го бараме пред правото“

Ерменија пред 29 години масакрираше стотици цивили во Хоџали, која територија денес се припаѓа на Азербејџан

1591559
Алтун: „Цехот за одговорноста за масакрот во Хоџали ќе го бараме пред правото“

Директорот на дирекцијата за комуникации при претседателството Фахретин Алтун рече дека одговорноста за масакрот во Хоџали ќе ја бараат пред правото.

Алтун на својот профил на Твитер сподели видео на англиски и турски јазик, во кое се опишува масакрот што го изврши Ерменија во 1992 година во Хоџали во регионот Нагорно Карабах во Азербејџан.

Алтун во својата објава објасни дека Ерменија пред 29 години масакрираше стотици цивили во Хоџали, која територија денес се припаѓа на Азербејџан.

„Одговорноста за овој масакр ќе ја бараме пред правото. Јас го осудувам масакрот во Хоџали и посакувам милост од Алах на сите оние коишто ги загубија своите животи“.Слични вести