Мевлут Чавушоглу разговараше телефонски со либискиот министер за внатрешни работи Башага

Според добиени информации од дипломатски извори, министерот за надворшени работи Мевлут Чавушоглу му посака добро на либискиот министер за внатрешни работи Фетхи Башага поради извршениот напад на неговиот конвој

1588264
Мевлут Чавушоглу разговараше телефонски со либискиот министер за внатрешни работи Башага

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу оствари телефонски разговор со либискиот министер за внатрешни работи Фетхи Башага.

Според добиени информации од дипломатски извори, Мевлут Чавушоглу му посака добро на Фетхи Башага поради извршениот напад на неговиот конвој.

Министерството за внатрешни работи на Либија соопшти дека вчера врз конвојот министерот Фетхи Башага на пат кон неговата резиденција во областа Џанзур во западниот дел на главниот град Триполи беше отворен оган со митралези од пикап возило науружано со тешко оружје и дека притоа министерот Башага успеа да се спаси од нападот без да здобие повреди.

Во меѓувреме, министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу оствари телефонски разговор и со својот узбечки колега, министерот за надворешни работи Абдулазиз Ќамилов.

 Слични вести