Ердоган: „Не ја видиме поддршката и солидарноста што ја посакувавме од сојузниците во НАТО“

Турција верува дека заедничките интереси со Соединетите Американски Држави (САД) се многу повеќе од разликите во мислењата

1587472
Ердоган: „Не ја видиме поддршката и солидарноста што ја посакувавме од сојузниците во НАТО“

 

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган рече:

„Не ја видиме поддршката и солидарноста што ја посакувавме од нашите сојузници во НАТО, особено во борбата против терористичката организација ПКК и нејзините екстензии“.

Претседателот Ердоган испрати видео порака до програмата што беше организирана по повод започнувањето со емитувањето на американскиот телевизиски канал Национален управен комитет.

Истакнувајќи дека Турција по минатонеделниот кукавички терористички напад во кој беа убиени 13 Турци, од сите сојузници очекуваше јасен став, претседателот Ердоган рече дека „за жал, од сојузниците во НАТО не ја видовме посакуваната поддршка и солидарност“.

Крвавите убијци на ДЕАШ, ПКК, ФЕТО, ЈПГ и другите немаат никакво место ниту во иднината на Турција, ниту во иднината регионот, рече претседателот Ердоган.

Турција верува дека заедничките интереси со Соединетите Американски Држави (САД) се многу повеќе од разликите во мислењата, рече Ердоган потенцирајќи дека „Навистина голема е контрадикторноста за земја којашто тврди дека е столб на демократијата и слободите од една страна а од друга страна ги прифаќа пучистите (членовите на Фетулахистичката терористичка организација ФЕТО).

Во освртот на упадот во американскиот Конгрес на 6 јануари, претседателот Ердоган потсети дека „водачите на оваа гнасна акција имаа врски со сирискиот огранок на сепаратистичката организација ЈПГ/ПЈД“.

Претседателот Ердоган додаде дека „Турција сака уште повеќе да ја зајакне соработката со новата американска администрација која ќе се заснова на мотото за стекнување со придобивки за двете страни и долгорочна перспектива“.Слични вести