Објава од претседателот на Собранието Шентоп по повод успешното лансирање на „Турксат 5А“

Претседателот на Големото Народно Собрание на Турција (ТБММ) Мустафа Шентоп истакна дека утрово успешно е лансирана во веселната петтата генерација комуникациски сателит на Турција „Турксат 5А“ (Türksat 5A)

1559932
Објава од претседателот на Собранието Шентоп по повод успешното лансирање на „Турксат 5А“

Претседателот на Големото Народно Собрание на Турција (ТБММ) Мустафа Шентоп на својот профил на социјалната мрежа Твитер сподели објава во врска со успешното лансирање во вселената на петтата генерација комуникациски сателит на Турција „Турксат 5А“ (Türksat 5A).

Шентоп истакна дека утрово успешно е лансирана во веселната петтата генерација комуникациски сателит на Турција „Турксат 5А“ (Türksat 5A).

Претседателот на Собранието Мустафа Шентоп на својот профил на Твитер напиша: „Нашата земја под лидерство на нашиот почитуван претседател исто како и во секоја сфера ќе продолжи да ја гради својата иднина и во технологијата.“

Петтата генерација комуникациски сателит на Турција „Турксат 5А“ (Türksat 5A) утрово во 05:15 часот по турско време беше успешно лансиран во вселената  од вселенската база Кејп Канаверал во сојузната држава Флорида во Соединетите Американски Држави (САД).Слични вести