Претседателот Ердоган: „Остро го осудувам расистичкиот дискурс на фудбалскиот натпревар“

Верувам дека УЕФА ќе ги презеде неопходните чекори. Ние безусловно сме против сите видови расизам и дискриминација во сите области на спортот и животот

1541947
Претседателот Ердоган: „Остро го осудувам расистичкиот дискурс на фудбалскиот натпревар“

 

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган остро реагираше на расистичкиот дискурс на фудбалскиот натпревар.

Ердоган остро реагираше на расистичкиот дискурс на четвртиот судија против Пјер Вебо, помошник тренерот на нашиот фудбалски претставник Медипол Башакшехир на натпреварот со францускиот противник Пари Сен Жермен (ПСЖ) што се одржа во шестото коло на Групата Х на УЕФА Лигата на шампиони.

Во објавата преку профилот на социјалните медиуми, претседателот Ердоган рече:

„Остро го осудувам расистичкиот дискурс против Пјер Вебо од техничката екипа на нашиот претставник Башакшехир“.

Претседателот Ердоган во објавата потенцираше:

„Верувам дека УЕФА ќе ги презеде неопходните чекори. Ние безусловно сме против сите видови расизам и дискриминација во сите области на спортот и животот“.

Вебо, во 17-та минута на натпреварот, по приговорот на една позиција до судијата, беше изложен на расистички дискурс на четвртиот судија.

#Respect#NoToRacismСлични вести