Чавушоглу се состана со специјалниот претставник на САД за помирување во Авганистан Халилзад

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу истакна дека со специјалниот претставник на САД за помирување во Авганистан Залмај Халилзад разговарале за последните случувања во мировниот процес во Авганистан

1526750
Чавушоглу се состана со специјалниот претставник на САД за помирување во Авганистан Халилзад

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во зградата на Министерството се состана со Залмај Халилзад, специјалниот претставник на Соединетите Американски Држави (САД) одговорен за помирување во Авганистан.

Чавушоглу во направената проценка на својот профил преку социјалната мрежа Твитер, во врска со средбата истакна дека со Халилзад разговарале за последните случувања во мировниот процес во Авганистан.

„Ќе ја продолжиме нашата силна поддршка на напорите за мир и стабилност во Авганистан.“ - напиша министерот Мевлут Чавушоглу на својот профил на Твитер.Слични вести