Мевлут Чавушоглу во Анталија се состана со Бесник Тахири и Никола Селаковиќ

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во Анталија се состана одделно со првиот вицепремиер на Косово Бесник Тахири и со министерот за надворешни работи на Србија Никола Селаковиќ

1522715
Мевлут Чавушоглу во Анталија се состана со Бесник Тахири и Никола Селаковиќ
cavusoglu selakovic.jpg
thumbs_b_c_8b3e41673f874b6822ba5fa4af06c41f.jpg

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во Анталија кадешто денеска ќе се одржи неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (SEECP) оствари одделни средби со првиот вицепремиер на Косово Бесник Тахири и министерот за надворешни работи на Србија Никола Селаковиќ.

Чавушоглу на споделената објава на својот профил на социјалната мрежа Твитер во врска со средбата со првиот вицепремиер на Косово Бесник Тахири го истакна следното: „Разговаравме за билатерални и регионални прашања. Ги споделуваме чувствата на братскиот косовски народ (по прашањето на оставката на претседателот Хашим Тачи). Веруваме дека ќе биде задоволена правдата. Ќе ја продолжиме нашата поддршка на братско Косово.“

Инаку, претседателот на Косово Хашим Тачи, вчера, откако обвинението за воени злосторства подготвено од страна на Специјализираните совети на Косово (ССК) во Хаг беше прифатено од страна на судот, соопшти дека поднесува оставка од должноста претседател на Косово.

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во споделената објава на својот профил на социјалната мрежа Твитер во врска со остварената средба со српскиот министер за надворешни работи Никола Селаковиќ истакна дека уште еднаш му честита за новата должност и го напиша следното: „Разговаравме за подготовките за третиот состанок на Советот за соработка на високо ниво. Ќе ја зголемиме нашата соработка во сферите на економијата, транспортот и обраозванието.“Слични вести