Ердоган поднесе кривична пријава против Вилдерс

Споделувањето на објавите од страна на Вилдерс не може да се вреднуваат во рамките на слободата на мислата и изразувањето

1516839
Ердоган поднесе кривична пријава против Вилдерс

 

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган поднесе кривична пријава против лидерот на холанската есктремно-десничарска Партија на слободата, Вилдерс за неговите навредливи објави.

Во кривичната пријава беше истакнато дека споделувањето на објавите (на социјалните мрежи) од страна на Вилдерс не може да се вреднуваат во рамките на слободата на мислата и изразувањето и дека има изјави кои ја навредуваат честа, достоинството и престижот на претседателот.

Во кривичната пријава беше доставено барање за покренување судска постапка по службена должност против Вилдерс поради кривично дело навреда на претседателот.

Претходниот ден, холандскиот екстермно-десничарски лидер на својот Твитер профил сподели грда слика за претседателот Ердоган.Слични вести