Остра реакција од министерот Чавушоглу против недоличните изјави на австрискиот премиер Курц

Министерот за надворшени работи Мевлут Чавушоглу истакна дека вистинска голема закана против Европската унија (ЕУ) и нејзините вредности претставуваа изопачената идеологија којашто ја претставува австирскиот премиер Себастијан Курц

1485454
Остра реакција од министерот Чавушоглу против недоличните изјави на австрискиот премиер Курц

Министерот за надворшени работи Мевлут Чавушоглу, во споделената објава на својот профил на социјалната мрежа Твитер, цитирајќи ја веста објавена во „Јуроњуз“ во која се вели „Австрискиот премиер Себастијан Курц: Ердоган, Турците во Европа ги користи за своите цели“, истакна дека вистинска голема закана против Европската унија (ЕУ) и нејзините вредности претставуваа изопачената идеологија којашто ја претставува австирскиот премиер Себастијан Курц.

Чавушоглу ја изнесе следната констатација: „Вистинската голема закана е изопачената идеологија којашто ја претставува Курц. Оваа грозна политика формирана над непријателството кон странците, расизмот и против исламот, е заболен менталитет на нашата ера.“

Според објавената веста во „Јуроњуз“, австрискиот премиер Себастијан Курц во дадената изјавза за германскиот весник „Ханделсблат“, застанувајќи во одбрана на тоа дека треба да се одбранат границите на Европската унија (ЕУ) и да се да биде во солидарност со Грција, а воедно го обвини претседателот Реџеп Тајјип Ердоган велејќи дека „ги користи бегалците како оружје.“Слични вести