Чавушоглу разговараше телефонски со својот германски колега Хеико Мас

Според добиени информации од дипломатски извори, министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу оствари телефонски разговор со германскиот министер за надворешни работи Хеико Мас, а оствари и низа други средби во Анкара

1456567
Чавушоглу разговараше телефонски со својот германски колега Хеико Мас

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу оствари телефонски разговор со германскиот министер за надворешни работи Хеико Мас.

Според добиени информации од дипломатски извори, Чавушоглу разговараше телефонски со својот германски колега Мас.

Во врска со содржината на разговорот не беа сподели информации.

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу освен тоа вчера во Анкара се состана со специјалниот претставник на премиерот на Етиопија Абиј Ахмед и поранешен претседател на оваа земја Мулату Тешоме  Вирту.

Мевлут Чавушоглу во споделената објава на својот профил на социјалната мрежа Твитер во врска со оваа остварена средба го напиша следното: „Со Вирту остваривме продуктивна средба. Постигнавме согласност за развивање на нашата соработка во секоја сфера, на чело со обостраните посети, дијалогот, трговијата и инвестирањата.“

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу вчера во Анкара ги прими и амбасадорот на Белорусија Виктор Рјбак и амбасадорот на Молдавија Дмитри Кроитор.Слични вести