Порака со сочувство од Турција за загинатите во ударите од гром во Индија

Во објавеното писмено соопштение од Министерството за навдоршени работи на Турција се истакнува дека со жалење е дознаено за веста за повеќе од 100-те загинати лица во ударите на гром коишто се случија во провинциите Утар Прадеш и Бихар во Индија

1443798
Порака со сочувство од Турција за загинатите во ударите од гром во Индија

Турција објави порака со сочувство за загинатите во удари на гром во Индија.

Во објавеното писмено соопштение од Министерството за навдоршени работи на Турција се истакнува дека со жалење е дознаено за веста за повеќе од 100-те загинати лица во ударите на гром коишто се случија во провинциите Утар Прадеш и Бихар во Индија.

„Го изразуваме нашето искрено сочувство до блиските на загинатите во оваа катастрофа и до индискиот народ и владата на Индија.“ - се вели во соопштението на Министерството за навдоршени работи на Турција.

Инаку, од удари од гром коишто се случија за време на силните врнежи од дожд проследени со грмотевици коишто владеат во различни области на Индија животот го загубија 116 лица, а десетици лица беа повредени.

 Слични вести