Претседателот Ердоган разговараше телефонски со претседателката на ЕК Урсула фон дер Лејен

Претседателот Ердоган и претседателката на ЕК Урсула фон дер Лејен ги разгледаа можностите за соработка во борбата против Ковид-19 и заедничките чекори коишто би можеле да се фрлат по глобалната епидемија, а се осврнаа и на регионални прашања

1409116
Претседателот Ердоган разговараше телефонски со претседателката на ЕК Урсула фон дер Лејен

Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган синоќа оствари телефонски разговор со претседателката на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лејен.

Во објавеното соопштение од одделот за комуникации во претседателскиот кабинет се истакнува дека во телефонскиот разговор претседателот Ердоган и претседателката на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лејен ги разгледаа можностите за соработка во борбата против новиот тип коронавирус (Ковид-19) и заедничките чекори коишто би можеле да се фрлат по глобалната епидемија, а се осврнаа и на актуелни регионални прашања.Слични вести