Ердоган му испрати писмо на Џонсон

„На почетокот уште еднаш сакам да ги повторам најискрените желби за што поскоро оздравување и завршување на лекувањето“

1395919
Ердоган му испрати писмо на Џонсон

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган по повод хоспитализацијата од новиот тип на коронавирусот (Ковид-19), му испрати писмо на британскиот премиер Борис Џонсон во кое му посака што побрзо да оздрави.

Претседателот Ердоган му испрати писмо на Џонсон, премиерот на Британија на која земја и беше испратена медицинска помош од страна на Турција.

Ердоган во писмото до британскиот премиер Џонсон напиша:

 „Почитуван премиере, драги приајтеле.

На почетокот уште еднаш сакам да ги повторам најискрените желби за што поскоро оздравување и завршување на лекувањето.

Свесен сум дека Обединетото Кралство, која земја важи за значаен стратешки партнер и силен сојузник и драгоцен пријател, за  жал е најмногу погодена зземја од едпиемијата на Ковид-19 која го зафати целиот свет. Во овој тежок период сакам да го изразам моето лично сочувство и сочувството на земјата и турскиот народ до сите жртви и блиските на настраданите во епидемијата на Ковид-19 како и целиот народ на Обеднитетото Кралство.

Внимателно ги следиме мерките кои што ги презедоа властоте на Обеднитетото Кралство во борбата против едпиемијата на Ковид-19. Во тие рамки, на вашата влада и вработените во Националниот здравствен систем (НХС) како и сите ангажирани кои вложуваат големи напори им посакувам многу успех во овој период на тестирање. Се надевам дека пријателското Обединето Кралство оваа трагедија ќе ја надмине до минимални загуби.

Обединетото Кралство со кое имаме извонредни односи скоро во сите полиња и претставува еден од неоткажливите партнери на Турција, многу пати и на различни начини ја покажа својата солидарност.

Неодамнешните посети на министерот за надворешни работи и прв министер на валдата Доминик Рааб на 3 март 2020, посетата на министерот за одбрана Бен Валас и амбсадорот за трговија со Турција Лорд Робин Џанврин на 12 и 13 март 2020, претставуваат најактуелните показатели за тоа.

И ние во знак на солидарност во овие тешки денови на пријателската и сојузичка земја Обединетото Кралство со еден авион на нашите воздушни сили испративме медицинска помош.

Уште еднаш Ви посакувам што побрзо да оздравете и да ја пребродите борбата против оваа епидемиолошка болест. Откако ќе го поминеме овој тежок период низ кој поминуваме сите заедно на глобално ниво, ја користам оваа прилика уште еднаш да ве поканам да ја псоетите нашата земја и териториите на вашите претци и да ја крунисаме искрената и интензивна комуникација која што ја покажавте уште од првиот ден отккако седнавте на фумцијата и да ги зацртаме натамошните чекори и да ја зајакнеме меѓусебната соработка во периодот по Брегзит“, рече Ердоган.Слични вести