Лидерскиот самит на 17 март меѓу Ердоган, Макрон и Меркел, ќе се одржи со видеоконференција

Планираниот лидерски самит меѓу претседателот Реџеп Тајјип Ердоган, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел, ќе се одржи на 17 март преку видеоконференција

1377990
Лидерскиот самит на 17 март меѓу Ердоган, Макрон и Меркел, ќе се одржи со видеоконференција

Лидерскиот самит меѓу претседателот Реџеп Тајјип Ердоган, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел, за кој беше планирано да се одржи на 17 март во Истанбул и чиј домаќин ќе беше претседателот Ердоган, поради новиот тип коронавирус (Ковид-19) ќе се одржи преку видеоконференција,

Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел на 17 март ќе одржат троен самит преку видеоконференција посветен на подрачјето на Идлиб во Сирија и мигрантското прашање, како и односите меѓу Турција и Европската унија (ЕУ). 

Одлуката е донесена согласно мерките кои што се преземаат во рамките на борбата против новиот тип коронавирус (Ковид-19) и за спречување на ширењето на смртоносниот вирус.Слични вести