Чавушоглу се состана со својот колега од Бурунди Езикиеле Нибигира

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на својот профил на Твитер напиша: „Се состанавме со министерот за надворешни работи на Бурунди Езикиеле Нибигира во чија земја минатата година ја отворивме нашата амбасада“

1373484
Чавушоглу се состана со својот колега од Бурунди Езикиеле Нибигира

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска во Истанбул се состана со својот колега од Бурунди, министерот за надворешни работи Езикиеле Нибигира.

Чавушоглу во споделената објава на својот профил на социјалната мрежа Твитер во врска со средбата го напиша следното: „Се состанавме со министерот за надворешни работи на Бурунди Езикиеле Нибигира во чија земја минатата година ја отворивме нашата амбасада. Нашите односи со пријателски Бурунди ги разиваме во секоја сфера. За најскоро време ќе ги состанеме и Мешовитата економска комисија и Деловниот совет.“Слични вести