Претседателот Ердоган разговараше со германската канцеларка Меркел за Идлиб и мигрансткото прашање

Претседателот Ердоган во разговорот укажа на тоа дека треба да се почитуваат праведното споделување на товарот и споделбата на одговорноста за мигрантите, како и меѓународните обврски по ова прашање

1370471
Претседателот Ердоган разговараше со германската канцеларка Меркел за Идлиб и мигрансткото прашање

Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган синоќа оствари телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел.

Според објавеното соопштение од оделот за комуникации во претседателскиот кабинет, во телефонскиот разговор беа разгледани актуелни регионални прашања на чело со кризата во подрачјето на Идлиб, во Сирија и мигрантското прашање, како и билатералните односи. 

Претседателот Ердоган во разговорот укажа на тоа дека треба да се почитуваат праведното споделување на товарот и споделбата на одговорноста за мигрантите, како и меѓународните обврски по ова прашање.Слични вести