Претседателот Ердоган: Ја утврдивме нашата патна карта во однос на Идлиб

Претседателот Ердоган истакна дека е утврдена патната карта во однос на подрачјето на градот Идлиб во северозападниот дел на Сирија

1364426
Претседателот Ердоган: Ја утврдивме нашата патна карта во однос на Идлиб

Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган во говорот што го одржа на церемонијата на пуштање во употреба на автопатот Менемен-Алиага-Чандарли во градот Измир, се осврна и на кризата во подрачјето на Идлиб. 

Ердоган истакна дека е утврдена патната карта во однос на подрачјето на градот Идлиб во северозападниот дел на Сирија.

Тој, потсети дека вчера оствари телефонски разговори со рускиот претседател Владимир Путин, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел и го рече следното: "По сите направени проценки ја утврдивме нашата патна карта. Ќе прогласиме дека сме на масата. Нема да им се предадеме на сценаријата на глобалните сили. Ќе фрлиме поздрави и одлучни чекори."

Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган го подвлече и следното: "Секоја борба од којашто денеска ќе се воздржувам да ја водиме во Сирија, Либија, Средоземното Море и општо во нашиот регион, утре ќе ни се врати со потешка сметка."

Велејќи дека политиките на Турција во Сирија и Либија не се ниту авантуристички ниту самовилен избор, претседателот Реџеп Тајјип Ердоган го додаде следното: "Ако затреба самите ќе фрлиме чекори и се обидуваме да ја видиме нашата земја кон правилни цели. Во борбата што ја водиме, ги употребуваме на највисоко ниво ѝ нашата политичка, ѝ нашата дипломатска ѝ нашата воена сила. Без да фрлиме чекор назад во ниту едниот од нашите сфери на проблеми пред нас сигурно ќе ги продолжиме активностите коишто ги започнавме и иншаллах (со Аллахова помош) ќе достигнеме до нашите цели."Слични вести