Претседателот Ердоган разговараше со палестинскиот претседател Абас за т.н. „Договор на векот“

Во телефонскиот разговор беа разменети мислења во врска со таканаречениот план "Договорот на векот" којшто неодамна беше објавен од страна на американскиот претседател Доналд Трамп посветен на палестинско-израелското прашање

1351179
Претседателот Ердоган разговараше со палестинскиот претседател Абас за т.н. „Договор на векот“

Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган синоќа оствари телефонски разговор со палестинскиот претседател Махмуд Абас. 

Во разговорот беа разменети мислења во врска со таканаречениот план „Договорот на векот“ којшто неодамна беше објавен од страна на претседателот на Соединетите Американски Држави (САД) Доналд Трамп) посветен на палестинско-израелското прашање. 

Претседателот Реџеп Тајјип во телефонскиот разговор ја повтори поддршката на Турција на палестинската кауза.Слични вести