Министерот за надворешни работи Чавушоглу разговараше телефонски со својот кинески колега Ванг Ји

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу разговараше телефонски со својот кинески колега Ванг Ји

1351431
Министерот за надворешни работи Чавушоглу разговараше телефонски со својот кинески колега Ванг Ји

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу оствари телефонски разговор со својот кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји.

Според добиени информации од дипломатски извори, министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу му се заблагодари на својот кинески колега Ванг Ји за помошта во процесот на евакуирање на турските граѓани во градот Вухан, престолнината на провинцијата Хубеј, кадешто се појави епидемијата на новиот тип коронаворус (2019-nCoV).

Освен тоа министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу го достави до својот кинески колега Ванг Ји и своето сочувство за починатите поради вирусот.Слични вести