Средба на Чавушоглу со Помпео во Берлин

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во главниот град на Германија, Берлин, пред да започне Самитот за Либија се состана со американскиот државен секретар Мајк Помпео

1343401
Средба на Чавушоглу со Помпео во Берлин

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во главниот град на Германија, Берлин, кадешто престојува по повод Конференцијата за Либија, се состана со американскиот државен секретар Мајк Помпео. 

Чавушоглу во објавата што ја сподели на својот официјален профил на социјалната мрежа Твитер напиша: "Со американскиот државен секретар Мајк Помпео разговаравме за односите помеѓу Турција и САД и за Конференцијата за Либија. Сме во контакт со сите страни за воспоставување на траен прекин на огнот и за враќање кон политички процес во Либија."Слични вести