Чавушоглу разговараше телефонски со својот италијански колега Ди Мајо

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу разговараше телефонски со својот италијански колега Луиџи Ди Мајо за последните случувања во Источниот Медитеран и Либија

1339291
Чавушоглу разговараше телефонски со својот италијански колега Ди Мајо

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу оствари телефонски разговор со својот италијански колега Луиџи Ди Мајо.

Во телефонскиот разговор беа разгледани последните случувања во Источниот Медитеран и Либија.

Освен тоа, беа преразгледани и подговотките за посетата којашто ќе је оствари премиерот на Италија Џузепе Конте утре на Турција.

Инаку, и министрите за надворешни работи на Турција и Италија Мевлут Чавушоглу и Луиџи Ди Мајо во изминатите денови се состанаа во Истанбул каде што беа одржани средба лице в лице и разговори помеѓу делегациите на двете земји.Слични вести