Претседателот Ердоган денеска во Истанбул ќе се состане со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел

Претседателот Ердоган денеска во околу 14:30 часот во Истанбул ќе се состане со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел

1338805
Претседателот Ердоган денеска во Истанбул ќе се состане со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел

Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган денеска во Истанбул ќе се состане со претседателот на Советот на Европската унија (ЕУ) Шарл Мишел. 

Средбата се очекува да се оствари во 14:30 часот според турско време.

Според објавеното соопштение од Одделот за комуникации во претседателскиот кабинет, претседателот Ердоган ќе се состане со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел во Истанбул во рамките на неговата работна посета на Турција.

На средбата, се предвидува да се разговара за регионални случувања на чело со односите меѓу Турција и Европската унија (ЕУ).

Од друга страна, посетата е во својство на прва посета којашто се остварува на Турција на највисоко ниво од страна на новото раководство на Европската унија (ЕУ).Слични вести