Мевлут Чавушоглу разговараше телефонски со својот ирански колега Џевад Зариф

Според добиени информации од дипломатски извори, министерот Мевлут Чавушоглу и неговиот ирански колега Џевад Зариф во телефонскиот разговор се осврнале на случувањата во регионот

1337003
Мевлут Чавушоглу разговараше телефонски со својот ирански колега Џевад Зариф

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу оствари телефонски разговор со иранскиот министер за надворешни работи Џевад Зариф.

Според добиени информации од дипломатски извори, министерот Чавушоглу и неговиот ирански колега Зариф во телефонскиот разговор се осврнале на случувањата во регионот.  

Освен тоа во разговорот, министерот з анадворешни работи Мевлут Чавушоглу го изразил своето сочувство до својот ирански колега поради загинатите во авионската несреќа до којашто дојде утрово кога украински патнички авион кусо време по полетувањето од Техеран се сруши во близина на иранскиот главен град.Слични вести