Рускиот претседател Владимир Путин утре (8 јанаури, 2020 година) ќе допатува во посета на Турција

Во соопштението од Кремљ се истакнува дека претседателот Владимир Путин утре (8 јанаури, 2020 година) ќе престојува во еднодневна работна посета на Истанбул кадешто ќе учествува на церемонијата на свечено пуштање во употреба на гасоводот Турски тек

1336431
Рускиот претседател Владимир Путин утре (8 јанаури, 2020 година) ќе допатува во посета на Турција

Рускиот претседател Владимир Путин утре (8 јанаури, 2020 година) ќе допатува во посета на Турција.

Во објавеното соопштение од Дворецот Кремљ се истакнува дека претседателот Владимир Путин утре ќе престојува во работна посета на Истанбул кадешто ќе учествува на церемонијата на свечено пуштање во употреба на гасоводот Турски тек.

Во соопштението се наведува дека притоа ќе се одржи средба помеѓу претседателот Реџеп Тајјип Ердоган и рускиот претседател Владимир Путин.

„На разговорите се планира да се преговара за уште повеќе развивање на руско-турската соработка и актуелни меѓународни проблеми вклучувајќи ги и случувањата во Сирија и Либија.“ - стои во соопштението на Кремљ.Слични вести