Претседателот Ердоган замина во официјална посета на Унгарија

Претседателот Ердоган по одржаниот состанок на претставниците на печатот на аеродромот Есенбога во Анкара, во 10:37 часот по турско време со авионот „TC-TUR“ полета за главниот ргад на Унгарија, Будимпешта

1302002
Претседателот Ердоган замина во официјална посета на Унгарија

Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган отпатува во официјална посета на Унгарија кадешто ќе учествува на 4. состанок на Турско-унгарскиот совет за стратешка соработка на високо ниво.

Претседателот Ердоган по одржаниот состанок на претставниците на печатот на аеродромот Есенбога во Анкара, во 10:37 часот по турско време со авионот „TC-TUR“ полета за главниот град на Унгарија, Будимпешта.

Претседателот Ердоган беше испратен од страна на потпретседателот Фуат Октај, министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу и други високи функционери.

За време на оваа посета на Унгарија претседателот Реџеп Тајјип Ердоган е придружуван од неговата сопруга Емине Ердоган, министерката за семејство, труд и социјални услуги Зехра Зумрут Селчук, министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, министерот за транспорт и инфраструктура Џахит Турхан, министерот за индустрија и технологија Мустафа Варанк, министерката за трговија Рухсар Пекџан, министерот за култура и туризам Мехмет Нури Ерсој, потпретседателот на владејачката Партија за правда и развој АКП (АК Партијата) Џевдет Јилмаз, шефот на Одделот за комуникации на претседателскиот кабинет Фахреттин Алтун и портпаролот на кабинетот на претседателот Ибрахим Калин.Слични вести