Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на 11 октомври во посета на Турција

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во Анкара ќе оствари средби со претседателот Реџеп Тајјип Ердоган и со министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу

1280034
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на 11 октомври во посета на Турција

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на 11 октомври ќе допатува во посета на Турција.

Столтенберг во Анкара ќе оствари средби со претседателот Реџеп Тајјип Ердоган и со министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

На средбите и разговорите на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во Анкара ќе бидат поставени на маса низа прашања, а пред се противвоздушно одбранбениот ракетен систем С-400 кој што Турција го купи од Русија, безбедната зона за која што се планира да се формира на границата на Турција и Сирија на сириска територија и враќањето на сириските бегалци назад во своите домови.

 Слични вести