Чавушоглу: „Наредните денови можно е да објавиме формирање на Уставната комисија на Сирија“

Чавушоглу: „Новите предлози на САД не се задоволителни“

Чавушоглу: „Наредните денови можно е да објавиме формирање на Уставната комисија на Сирија“

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, по средбата со својот колега од Никарагва, министерот за надворешни работи Денис Монкада, во врска со напорите за решавање на кризата во Сирија изјави: „Во наредните денови можно е да го објавиме формирањето на Уставната комисија", јавува Anadolu Agency (AA).

Чавушоглу околу создавањето на безбедна зона во Сирија изјави: „Новите предлози на САД не се задоволителни".

За разговорите со САД и постигнувањето договор за безбедносни зони во Сирија , турскиот министер Чавушоглу посочи: „Што е можно поскоро треба да постигнеме договор за безбедносна зона. Ние веќе немаме трпение.“Слични вести