Телефонски разговор меѓу Чавушоглу и Помпео

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу разговараше телефонски со својот американски колега Мајк Помпео

1239402
Телефонски разговор меѓу Чавушоглу и Помпео

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу оствари телефонски разговор со американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Според добиени информации од дипломатски извори, министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу водеше телефонски разговара со неговиот американски колега Мајк Помпео.

Во телефонскиот разговор, двајцата министри Чавушоглу и Помпео освен за прашања посветени на билатерални прашања, борбените авиони „Ф-35“ и противвоздушно одбранбените ракетни системи „С-400“ кои што Турција ги купи од Русија, беше разговарано и за прашања посветени на Менбич, Идлиб и безбедната зона во Сирија.Слични вести