Министерот Акар се состана со својот американски колега Шанахан во Брисел

Министерот за национална одбрана Хулуси Акар и вршителот на должноста секетар за одбрана на САД Патрик Шанахан на средбата во седиштето на НАТО во Брисел разговарааа за последните случувања во Сирија

1145227
Министерот Акар се состана со својот американски колега Шанахан во Брисел

Министерот за национална одбрана Хулуси Акар во во рамките на своите билатерални средби во белгискиот главен град Брисел каде што престојуваше по повод состанокот на министрите за одбрана на НАТО се состана и со вршителот на должноста секетар за одбрана на САД Патрик Шанахан.

Како што се дознава на средбата што се одржа во седиштето на НАТО двајцата министри за одбрана разговарааа за последните случувања во Сирија.

Министерот за национална одбрана Хулуси Акар потоа учествуваше на седницата на тема „Одбранбената и одвраќачката структура на Сојузот и политичката директива во 2019 година.“

По оваа седница, министерот Акар оствари средби и со македонската министерка за одбрана Радмила Шекеринска и врховниот командант на Сојузничките сили на НАТО силите во Европа (SACEUR) генерал Куртис М. Скапароти.Слични вести