Средба Сергеј Шојгу-Хулуси Акар во Анкара

Министерот за национална одбрана Хулуси Акар го пречека својот руски колега Сергеј Шојгу со воена церемонија во Министерството за национална одбрана во Анкара

1142800
Средба Сергеј Шојгу-Хулуси Акар во Анкара
Akar Şoygu Ankara.jpg
rusya savunma bakanı Türkiye'de.jpg

Министерот за национална одбрана Хулуси Акар се состана со својот руски колега министерот за одбрана Сергеј Шојгу, кој допатува во посета на Анкара на негова покана.

Акар го пречека Шојгу со воена церемонија во Министерството за национална одбрана.

На церемонијата, од страна на воениот оркестар беа интонирани националниоте химни на двете земји, додека рускиот министер за одбрана Сергхеј Шојгу ја поздрави почесната гарда на турски велејќи „Мерхаба аскер“.  

Гостинскиот министер за одбрана Шојгу се потпиша во спосмен книгата на Министерството, а потоа се премина на средба лице в лице помеѓу двајцата министри за одбрана Сергеј Шојгу и Хулуси Акар.

На средбата присуствуваше и претседателот на Националната разузнавачка служба (МИТ) Хакан Фидан.

 

 Слични вести