Рускиот министер за одбрана Шојгу денеска ќе допатува во посета на Турција

Според добиените информации, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ќе допатува во Анкара на покана на министерот за национална одбрана Хулуси Акар

1142623
Рускиот министер за одбрана Шојгу денеска ќе допатува во посета на Турција

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска ќе допатува во посета на Турција.

Според добиените информации, рускиот министер за одбрана Шојгу ќе допатува во Анкара на покана на министерот за национална одбрана Хулуси Акар.

Шојгу најпрвин ќе биде пречекан со воена церемонија во Министерството за национална одбрана, а потоа ќе се состане со министерот за национална одбрана Хулуси Акар.

На средбата, се очекува освен за случувањата во Сирија да се разговара и за последната ситуација во регионот и развојот на настаните на теренот, на чело со подрачјето на градот Идлиб, пред четвртиот троен самит меѓу рускиот претседател Владимир Путин, претседателот Реџеп Тајјип Ердоган и иранскиот претсеадтел Хасан Рухани, што ќе се одржи на 14 февруари во Сочи.

 Слични вести