Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ престојува во посета на Турција

На разговорите за време на посетата ќе бидат преразгледани билатералните односи помеѓу Хрватска и Турција со сите нивни димензии, а ќе бидат разгледани и чекорите кои што би можеле да бидат фрлени за зајакнување на взаемната соработка во различни сфери

1126434
Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ престојува во посета на Турција

На покана на претседателот Реџеп Тајјип Ердоган претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ денеска престојува во официјална посета на Турција.

Според објавеното соопштение од прес-центарот на претседателството, на разговорите за време на посетата ќе бидат преразгледани билатералните односи помеѓу Хрватска и Турција со сите нивни димензии, а ќе бидат разгледани и чекорите кои што би можеле да бидат фрлени за зајакнување на взаемната соработка во различни сфери.

Освен тоа на разговорите се предвидува да бидат разменети и мислења во врска со регионални и меѓународни случувања.

 


 Слични вести