Министерот Чавушоглу се состана со својот украински колега Климкин во Истанбул

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу се состана со украинскиот министер за надворшени работи Павло Климкин во Истанбул

1119888
Министерот Чавушоглу се состана со својот украински колега Климкин во Истанбул

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу се состана со украинскиот министер за надворшени работи Павло Климкин во Истанбул.

Украинскиот министер за надворешни работи Павло Климкин дојде во Истанбул во придружба на делегацијата на украинскиот претседател Петро Порошенко кој допатува за да го прими од грчката православна патријаршија во Фенер указот наречен „Томос“ со кој што Украинската православна црква ќе се стекне со автокефалност (самостојност, независност, автономност). 

Во врска со оваа средба министерот Чавушоглу во објавата што ја сподели на својата сметка на социјалната мрежа Твитер истакна дека со својот украински колега Павло Климкин разговорале за билатералните односи и регионални прашања.Слични вести