Министерот за национална одбрана Хулуси Акар во посета на Катар

Министерот за национална одбрана Хулуси Акар на аеродромот во Доха беше пречекан од страна на командантот на воздушните сили на Катар генерал-мајор Мубарек Мухамед Ал Куваит Ал Кајарин, амбасадорот на Турција во Доха Фикрет Озер и други функционери

1109627
Министерот за национална одбрана Хулуси Акар во посета на Катар

Министерот за национална одбрана Хулуси Акар отпатува во официјална посета на Катар каде што учествуваше на церемониите на прославување на Националниот ден на Катар чиј домаќин беше катарскиот емир Шеикот Тамим бин Хамад Ал Тани.

Хулуси Акар на аеродромот во главниот град Доха беше пречекан од страна на командантот на воздушните сили на Катар генерал-мајор Мубарек Мухамед Ал Куваит Ал Кајарин, амбасадорот на Турција во Доха Фикрет Озер и други функционери.

Овде министерот Акар беше пречекан со воена церемонија и оттука замина на просторот на церемонии Корниче на крајбрежјето на Доха каде што се одржаа прославите на Националниот ден на Катар.

Церемониите започнаа откако катарскиот емир Шеикот Тамам бин Хамад Ал Тани го зазеде своето место на просторот на церемонии.

Најпрвин просторот на одржување на церемониите го надлетаа авиони на Командата на катарските воздушни сили

Потоа церемониите продолжија со парадата на копнените и поморските сили.

На церемониите учествуваа и оклопните возила и вооружени системи кои што Катарските вооружени сили ги купија од компаниите на турската одбранбена индустрија, а настапи и воениот оркестар Мехтеран на Турските вооружени сили (ТВС).

 

 Слични вести