Чавушоглу во Катар ја прими добитничката на Нобеловата награда за мир за 2018 Надиа Мурад

Според добиени информации од дипломатски извори, министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу вчера во Катар каде што престојуваше по повод 18-от Доха Форум ја прими добитничката на Нобеловата награда за мир за 2018 година Надиа Мурад

1108434
Чавушоглу во Катар ја прими добитничката на Нобеловата награда за мир за 2018 Надиа Мурад

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу ја прими Надиа Мурад, добитничка на Нобеловата награда за мир за 2018 година.

Според добиени информации од дипломатски извори, министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу вчера во Катар каде што престојуваше по повод 18-от Доха Форум се состана со добитничката на Нобеловата награда за мир за 2018 година Надиа Мурад.

Чавушоглу во врска со овој прием сподели и објава на својата сметка на социјалната мрежа Твитер во која напиша: „Со језидската активистка Надиа Мурад која беше добитничка на Нобеловата награда за мир за 2018 година разговаравме за состојбата на Језидите. терористичката организација ПКК/ПЈД/ЈПГ продолжува да врши зулум врз секото во Ирак и Сирија, вклучувајќи ги и Језидите, Асирците и Курдите.“ 

Во меѓувреме, министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу по своите средби, разговори и реализирани програми  во рамките на 18-от Доха Форум отпатува од Катар.Слични вести