Претседателот Ердоган во Париз се состана со генералниот секретар на ОН Гутерес

Претседателот Ердоган во Париз се состана со генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутерес

1085728
Претседателот Ердоган во Париз се состана со генералниот секретар на ОН Гутерес

Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган кој на покана на францускиот претседател Емануел Макрон по повод одбележувањето на 100-годишнината од Договорот за примирје со којшто заврши Првата светска војна отпатува во Париз, овде оствари и низа билатерални средби.

Во тие рамки претседателот Ердоган го прими генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутерес.

Средбата на Ердоган и Гутерес беше затворена за медиумите и траеше 45 минути.Слични вести