Чавушоглу оствари телефонски разговор со Помпео

Согласно компромисот, почнувајќи од 15 октомври Идлиб се предвидува да стане разоружена зона

1052193
Чавушоглу оствари телефонски разговор со Помпео

Министерот за надворешни работи Мевљут Чавушоглу оствари телефонски разговор со американскиот колега Мајк Помпео.

Според дипломатски извори, министрите Чавушоглу и Помпео разменија мислења во врска со компромисот што претходниот ден го постигнаа претседателот Реџеп Тајип Ердоган и рускиот претседател Владимир Путин во врска со Идлиб.

Согласно компромисот, почнувајќи од 15 октомври Идлиб се предвидува да стане разоружена зона.Слични вести