Ердоган предупреди на последиците во Идлиб доколку продолжи актуелната состојба

Дојдете заедно да ги преземе потребните чекори за чистење на терористичките групи кои се наоѓаат во редовите на опозицијата

1050610
Ердоган предупреди на последиците во Идлиб доколку продолжи актуелната состојба

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган предупреди дека во случај да продолжи актуелната состојба во Идлиб, последиците ќе бидат многу тешки.

На враќање од официјалната посета на Азербејџан, претседателот Ердоган одговараше на прашањата во врска со актуелните случувања.

Ердоган потенцираше дека главна тема на денешната средба со рускиот претседател Владимир Путин во Сочи ќе биде Идлиб.

Дојдете заедно да ги преземе потребните чекори за чистење на терористичките групи кои се наоѓаат во редовите на опозицијата. Но исто така да не учествуваме во акции под изговор за да ги бомбардираме силите на опозицијата.

Состојбата во Идлиб во последните денови е делумно смирена како резултат на иницијативите на Турција, рече Ердоган потенцирајќи дека политичкиот и човечкиот товар го носи Турција. Околу 3,5 милиони бегалци престојуваат во Турција. Во случај да започне нов бран на миграции, по се изгледа дека Турција повторно ќе биде земја засолниште на бегалците. Секако дека остваривме некои подготовки. Работиме и во Сирија. Ние не можеме да се однесуваме како Запад. Нашето однесување ќе има заштитнички карактер. Но исто така треба да се разбере дека товарот не е лесен. Товарот навистина е тежок. Не е лесно да се справиме со овој товар. Ќе вложиме напори проблемот да го решиме со трпение и да се извлечеме под овој голем товар, рече Ердоган.Слични вести