Во воздушна операција на северот на Ирак неутрализирани четворица терористи на ПКК

„Турски воени авиони денеска реализираа воздушна операција во областа Авашин-Басјан на северот на Ирак и се неутрализирани четворица терористи на ПКК“, - се вели во соопштението на Генералштабот

1003088
Во воздушна операција на северот на Ирак неутрализирани четворица терористи на ПКК

Во реализирана воздушна операција на Турските вооружени сили (ТВС) во областа Авашин-Басјан во северниот дел на Ирак се неутрализирани четворица терористи на сепаратистичко-терористичката организација ПКК.

Во објавеното соопштение на сметката на Генералштабот преку социјалната мрежа Твитер се истакнува дека турски воени авиони денеска реализираа воздушна операција во областа Авашин-Басјан на северот на Ирак. 

Во соопштението се вели дека во операцијата се неутрализирани четворица терористи припадници на сепаратистичко-терористичката организација ПКК.Слични вести