Двајца турски војници загинаа во напад на терористи

Генералштабот на турските вооружени сили соопшти дека терористите на ПКК нападнале турска воена единица и во престрелката загинале двајца а ранети биле двајца припадници на турските вооружени сили.

976009
Двајца турски војници загинаа во напад на терористи

Двајца турски војници загинаа а двајца се повредени во текот на реализирањето на воена операција против припадниците на сепаратистичко терористичката организација ПКК во северот на Ирак.

Генералштабот на турските вооружени сили соопшти дека терористите на ПКК нападнале турска воена единица и во престрелката загинале двајца а ранети биле двајца припадници на турските вооружени сили.

Во меѓувреме во вчерашниот воздушен напад на Турските вооружени сили на позиции на терористи во северот на Ирак биле уништени 4 цели кои терористите ги користеле како складиште за оружје и муниција.

 Слични вести