Ердоган оствари телефонски разговор со саудискиот крал Салман

Главна тема на телефонскиот разговор Ердоган- Ал Сууд беа последните случувања во Палестина

972272
Ердоган оствари телефонски разговор со саудискиот крал Салман

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган оствари телефонски разговор со саудискиот крал Селман Бин Абдулазиз Ал Сууд.

Според извори од кабинетот на претседателот, главна тема на телефонскиот разговор Ердоган- Ал Сууд беа последните случувања во Палестина.

Претседателот Ердоган на разговорот се осврна на значењето и потребата за преземање заеднички став на муслиманите кон случувањата по должината на границата со Газа во кој загинаа 62 Палестинци како и претстојниот Самит на земјите членки на Организацијата за исламска соработка што се предвидува да се одржи во петок во Истанбул.

Во врска со случувањата во Газа претседателот Ердоган оствари телефонски разговори со емирот на Кувајт Шеик Сабах ал-Ахмед ал-Џебир ес-Сабах, палестинскиот претседател Махмуд Абас, јорданскиот крал Абдулах Втори, малезискиот премиер Махатир Мухамед.Слични вести